آشپزی سنتی, آشپزی مدرن, خانه داری

9 دلیل برای داشتن ظروف غذاخوری چوبی در آشپزخانه

ظروف غذاخوری چوبی

یکی از ظروفی که انسانها همیشه استفاده می کنند ظروف غذاخوری چوبی است. اخیراً استفاده از چوب برای کارد و چنگال و وسایل آشپزی رواج یافته است. شاید شما یکی از بسیاری افرادی باشید که فکر می کنند این مواد چوبی هنگام غذا خوردن و آشپزی روزمره بچگانه و خنده دار است. اما بدانید که مزایای واقعی ظروف چوبی و آشپزی با آنها فقط به شکل ظاهریشان محدود نیست.

ظروف انواع مختلفی دارند که از چوب تهیه می شوند. از جمله: ظروف یکبار مصرف چوبی ، ظروف چوبی ژاپنی ، ظروف چوبی اقاقیا و ظروف چوبی زیتون.

علاوه بر این انواع بیشتری از ابزار آشپزخانه و کارد و چنگال چوبی وجود ندارد که هر کشور گونه های مختلف چوبی دارد. به عنوان مثال چوب ساج ، چوب ماهون ، درخت خرما ، سونوکلینگ ، چوب نارگیل و غیره.

اما ظروف  و وسایل آشپزی چوبی در مقایسه با آهن یا پلاستیک چه مزایایی دارند؟

ظروف غذاخوری چوبی

 1. غیر رسانایی طبیعی

  اگر وسایل آشپزی یا قاشق فلزی هنگام پخت در ظرف داغ خیلی طولانی بماند ، مطمئناً نوک قاشق گرم می شود. این بدان دلیل است که آهن موجود در آن رسانای طبیعی است. پلاستیک چطور؟ گذاشتن مواد پلاستیکی در یک ظرف پخت ممکن است به دلیل مواد پلاستیکی آسان ذوب خطرناک باشد.

  برخلاف دو نوع ذکر شده در بالا ، چوب رسانا نیست و به راحتی ذوب نمی شود و فعالیت های آشپزی ایمن تر و راحت تر هستند. پس میتوانیم بدون ترس از گرما با انواع مختلف آشپزی خلاقیت کنیم.

 2. غیر آسیب رسان

  پخت و پز با لوازم آشپزی فلزی اغلب باعث خراش هایی در سطح ظرف مانند تفلون ، آهن یا فولاد ضد زنگ می شود. تخریب های موجود در ظرف پخت را نباید دست کم گرفت زیرا آلودگی شیمیایی تفلون یا آهن بر مواد غذایی تأثیر می گذارد که در صورت مصرف  برای بدن انسان مضر است.

  کفگیرهای چوبی به ندرت روی قابلمه های پخت و پز خراش یا برش برجای می گذارند. با استفاده مشابه در مقایسه با کفگیر فلزی، ابزار آشپزی چوبی دوام بیشتری دارند و در هزینه های خرید لوازم آشپزی می توان بیشتر صرفه جویی کرد.

 3. طبیعی و غیر واکنشی

  ظروف چوبی  پخت و پز با مواد اسیدی غذا واکنش نشان نمی دهند. یک قاشق ضد زنگ یا فولاد ضد زنگ با کیفیت پایین معمولاً طعم آهن خود را در حس چشایی زبان باقی می گذارد و حتی هنگامی که برای برداشتن مواد غذایی که دارای اسیدیته بالا هستند مانند آب لیمو یا سس گوجه فرنگی طعم آنها را تغییر می دهند.

  غیر واکنشی بودن ظروف غذاخوری چوبی دلیل عمده استفاده از آنهاست.

 4. ضد زنگ و ضد خوردگی

  بر خلاف آهن، چوب در معرض اسید زنگ نمی زند و خورنده نمی شود. ظروف پخت و پز پلاستیکی  در واقع ضد خوردگی و ضد زدگی هستند اما پلاستیک ها به هیچ عنوان تحمل حرارتی ندارند و مواد شیمیایی موجود در پلاستیک بسیار آسان فرسایش یافته و از طریق مواد غذایی در بدن جذب می شوند.

 5. سهولت استفاده

  راحتی در آشپزی یکی از عوامل تولید غذاهای با کیفیت است. دسته کارد و چنگال چوبی به دلیل گرد بودن  بسیار مناسب است. پوشش مناسب آنها با گوشه کنار ظروف پخت و پز، آشپزی را راحت می کند.

  فعالیت های پخت و پزی که برای مدت طولانی نیاز به هم زدن دارند با استفاده از ابزار چوبی بدلیل سبک بودن، به هیچ وجه خسته کننده نخواهند بود.

 6. ظاهر هنری ظروف چوبی

  خلاقیت و طراحی های هنرمندانه کارد و چنگال و وسایل آشپزی چوبی ظاهری زیبا و شکیل را ارائه می دهند. جای تعجب نیست که ظروف غذاخوری و آشپزی چوبی در تزئینات آشپزخانه به نمایش درآیند زیرا منحصر به فرد و جالب هستند.

 7. عمر طولانی

  مراقبت مناسب باعث می شود که ظروف پخت و پز چوبی همیشه دوام داشته باشند. متریالهای چوبی به طور کلی بسیار محکم و مقاوم هستند و سطوح آسیب دیده آنها بوسیله مایعات غلیظ ترمیم میشوند. قسمتهای سوخته ظروف چوبی به راحتی با کاغذ سمباده از بین میروند و ظاهر اولیه خودرا باز میابند.

 8. خاصیت ضد باکتریایی

  نتایج تحقیقات نشان می دهند که چوب توانایی طبیعی در از بین بردن میکروب ها و باکتری ها داراست. نشان داده شده است که باکتری ها در ظروف آشپزی از جنس آهن و پلاستیک در مقایسه با چوب سرعت رشد بیشتری دارند.

  تخته گوشت های پلاستیکی با اینکه بافتی متراکم دارند اما در شیارهای ایجاد شده توسط چاقو باکتریها رشد میکنند و حتی با شستشو توسط ماشین ظرفشویی و استفاده از وایتکس از بین نمیروند. در مقابل ، چوب توانایی جلوگیری از رشد باکتریهای اعمال شده روی سطح آن را نشان می دهد. تخته های برش چوبی نو و کهنه این توانایی را به همان اندازه حفظ می کنند.

 9. سازگاری با محیط زیست

  وقتی صحبت از تجارت دوستانه محیط زیست می شود ، چوب بهترین انتخاب است. زیرا چوب خود از طبیعت است و به هیچ وجه مواد سمی ندارد. برخی ممکن است استدلال کنند که استفاده از ظروف چوبی باعث تسریع در جنگل زدایی می شود؟ ما می توانیم تولید کنندگان رسمی یا برند هایی را انتخاب کنیم که آنها از چوب صنعتی قانونی استفاده می کنند، نه از چوب حاصل از جنگل زدایی.

 

آیا این 9 دلیل برای شما کافیست تا تعدادی ظرف چوبی برای آشپزخانه خود بخرید؟

شما میتوانید انواع مختلف ظروف چوبی را از فروشگاه باروکادو تهیه نمایید.

 


© حق تالیف و انتشار برای barokado.com محفوظ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *