آشپزی سنتی

چطور قهوه ترک درست کنیم؟

چطور قهوه ترک درست کنیم؟ درست کردن قهوه ترک

قهوه ترک یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های معمول در کشورهای خاورمیانه است و در سراسر جهان شهرت دارد. تهیه قهوه ترک به عنوان یک هنر به شمار می‌آید و فرایند آن نیازمند توجه به جزئیات است. در این مقاله، به شما نشان خواهیم داد که چطور قهوه ترک درست کنیم تا بتوانیم از طعم و عطر دل‌انگیز آن لذت ببریم.

 

بخش اول: مواد لازم

قبل از هرچیز، باید اطمینان حاصل کنید که مواد لازم برای تهیه قهوه ترک در دسترس شما هستند. مواد اصلی شامل موارد زیر می‌شوند:

  1. 1. قهوه:

قهوه ترک از قهوه خیلی خورد شده دانه های عربیکا است. دانه های عربیکا معمولا کافئین متوسط دارند. پودر قهوه ترک، ریزترین پودر در بین همه قهوه‌ها است، مثل آرد می‌ماند .سعی کنید از قهوه تازه استفاده نمایید.

چطور قهوه ترک درست کنیم؟

 

  1. 2. آب:

در درست کردن قهوه ترک آب تازه و تمیز بسیار مهم است. باید مطمئن شوید که آب مصرفی کلر یا طعم‌دهنده‌های دیگر ندارد.

  1. 3. شکر (اختیاری):

اگر دوست دارید قهوه شیرین‌تر باشد، می‌توانید یک قاشق چایخوری شکر اضافه کنید.

 

بخش دوم: تهیه قهوه ترک

 

  1. 1. قهوه را وزن کنید:

برای هر فنجان قهوه ترک حدوداً 7-10 گرم قهوه (یک قاشق غذاخوری) را در نظر بگیرید. مقدار قهوه ممکن است بر اساس ترجیح شما تغییر کند. ولی معمولا یک قاشق غذاخوری برا هر فنجان کافی است.

 

  1. 2. آب را داغ کنید:

آب را در یک جذوه یا همان قهوه جوش ترکی کوچک به جوش بیاورید. زمانی که آب به جوش آمد، آن را از روی حرارت بردارید و اجازه بدهید کمی خنک شود. باید آب به حدود 90 درجه سانتیگراد برسد.

بهترین قهوه جوش برای درست کردن قهوه ترک قهوه جوش مسی میباشد که میتوانید از فروشگاه باروکادو خریداری نمایید.

 

  1. 3. قهوه را اضافه کنید:

قهوه را به آب داغ اضافه کنید و آن را به آرامی هم بزنید تا قهوه با آب مخلوط شود. در این مرحله در صورت دلخواه میتوانید برای شیرین شدن قهوه به اندازه یک قاشق شکر نیز اضافه کنید.

چطور قهوه ترک درست کنیم؟

 

  1. 4. آب را دوباره حرارت دهید:

بعد از اضافه کردن قهوه، به آب را دوباره حرارت بدهید. زمانی که قهوه به آستانه جوشیدن رسید و حباب‌های ریزی به وجود آمد، آن را از روی حرارت بردارید. نکته کلیدی درست کردن قهوه ترک دمای آستانه جوش است. توجه داشته باشید که قهوه نباید بجوشد.

این عمل را چند بار تکرار کنید تا حباب های بیشتری رو آب جمع شود. هرچه کف قهوه بیشتر باشد مطلوب تر خواهد بود.

 

  1. 5. کف یا خامه قهوه :

کف روی قهوه را بصورت مساوی داخل فنجان های قهوه بریزید. و بعد خود قهوه را به آرامی داخل فنجانها اضافه کنید. برای دیدن دانه‌های قهوه بهتر است از فنجان‌های شفاف استفاده کنید.

چطور قهوه ترک درست کنیم؟

 

  1. 6.ته نشین شدن دانه های قهوه:

بعد از ریختن قهوه در فنجان، باید به کمی منتظر بمانید تا دانه‌های قهوه ته نشین شوند.

 

  1. 7. لذت ببرید:

حالا می‌توانید از قهوه ترک تازه‌تهیه شده خود لذت ببرید. می‌توانید قهوه را با یک شات آب یا بدون آن میل کنید.

 

برای پاسخ به سوال چطور قهوه ترک درست کنیم؟ باید بگوییم درست کردن قهوه ترک یک هنر است که توجه به جزئیات و تجربه می‌طلبد. با تمرین مداوم، می‌توانید قهوه ترکی با طعمی بی‌نظیر درست کنید. به یاد داشته باشید که مواد باکیفیت و تازه را استفاده کنید و فرایند را با دقت دنبال کنید. با این روش، شما همیشه می‌توانید از یک فنجان قهوه ترک خوشمزه لذت ببرید.

روشهای زیادی برای تهیه قهوه موجود است که یکی دیگر از این روشها استفاده از فرنچ پرس میباشد. برای یادگیری این روش به آموزش قهوه با فرنچ پرس مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *