آشپزی مدرن

آموزش قهوه با فرنچ پرس

قهوه با فرنچ پرس

نکات مهمی درباره قهوه‌ای که میزبان برای مهمان تدارک میبیند نهفته است. اعم از سلیقه، دقت به جزئیات و میزان اعتقاد به لذت بردن از زندگی. همینطور یکی از بهترین ملاکهای سنجش یک کافه و یا رستوران خوب، قهوه آن کافه یا رستوران میباشد. قهوه با فرنچ پرس یکی از راه‌هایی است که میتوان از طعم واقعی یک قهوه لذت برد.

دلیل استفاده از فرنچ پرس

اسپرسو نوک قله عاشقان قهوه است. اما در واقع چیزی که اسپرسو نصیب ما میکند یک شات کنسانتره قهوه قوی و فوری است. این عصاره در کمتر از یک دقیقه آماده میشود. همچنین در مورد قهوه های فیلتر شده نیز آب داغ یک مدت کوتاه در تماس با قهوه است و از آن عبور میکند. قهوه حاصل باز یک نوع عصاره گیری میباشد که در مدت کوتاهی استخراج میشود. عطر و طعم واقعی قهوه در تفاله باقی می‌ماند و در نهایت نصیب سطل زباله میگردد.

اما در مورد قهوه با فرنچ پرس ما سیستم غوطه‌وری قهوه را داریم یعنی دانه‌های آسیاب شده قهوه به مدت 4 الی 5 دقیقه درون آب داغ غوطه ور میشوند. اینکار باعث میشود تا مقدار بیشتری از کامپوننت های آروماتیک از اجزای روغنی قهوه استخراج شوند. و درنتیجه قهوه‌ای با عطر و طعم بی نظیر بدست آوریم.

با فرنچ پرس میتوان از دانه هایی که کمتر رست شده‌اند و رنگ روشنتری دارند، عطر و طعم ایده‌آلی گرفته شود.

‏اندازه گیری دقیق مقدار قهوه برای فرنچ پرس

نسبت دقیق درست کردن قهوه با فرنچ پرس 1 به 15 است. یعنی 1 واحد قهوه به ازای 15 واحد آب جوش میباشد. بطور مثال برای درست کردن 3 فنجان قهوه با در نظر گرفتن حجم 250 میلی لیتر برای هر فنجان 50 گرم قهوه به ازای 750 میلی لیتر آب جوش میباشد. این مقدار بسته به نوع قهوه قابل افزایش و یا کاهش است که با چشیدن چند نمونه میتوان به مقدار بالانس رسید.

در مورد استفاده از قهوه حتما به تاریخ انقضای آن توجه فرمایید. دانه قهوه را با استفاده از یک آسیاب معمولی و یا آسیاب مخصوص قهوه، بسته به امکانات موجود، بصورت پودر تقریبا درشت آسیاب کنید. توجه داشته باشید آسیاب غیر یکنواخت و یا ریز باعث بالا رفتن اسیدیته و یا کدر شدن قهوه می‌گردد.

قهوه با فرنچ پرس

دمای آب

دمای آب برای دم کردن قهوه با فرنچ پرس بسیار اهمیت دارد. آب در حال جوش به هیچ عنوان مناسب اینکار نمیباشد. بهترین دما برای این روش بین 91 تا 96 درجه سانتیگراد است. برای رسیدن به این دما کتری آب را به محض جوش آمدن از روی شعله بردارید و حدود یک دقیقه منتظر بمانید تا آب به دمای مطلوب برسد و سپس استفاده کنید.

شروع کار با فرنچ پرس

ابتدا بسته به ظرفیت فرنچ پرس و مقدار نیازتان، آب آشامیدنی داخل کتری و یا هر وسیله دیگر بجوش آورید. درب فرنچ پرس را بهمراه صافی و پیستون از محفظه شیشه‌ای خارج کنید و مقداری آب جوش داخل آن بریزید و سپس درب آنرا ببندید و صافی را تا انتها داخل محفظه فشار دهید تا صافی با آب درگیر شود. پس از یک دقیقه آب داخل فرنچ پرس را تخلیه کنید اینکار باعث میشود بدنه فرنچ پرس گرم گردد.

پودر قهوه را داخل فرچ پرس بریزید و آب داغ با درجه حرارت 91 تا 96 درجه را اضافه کنید. مخلوط را با قاشق هم بزنید تا تمام پودر قهوه با آب مخلوط شود. درب فرنچ پرس را ببندید و پیستون و صافی را بالا نگهدارید تا قهوه در آب غوطه‌ور بماند.

از لحظه اضافه کردن آب تایم بگیرید. بعد از 4.5 دقیقه قهوه آماده است. زمان در تهیه قهوه با فرنچ پرس بسیار مهم است و بستگی به نوع قهوه دارد. بصورت معمول 4.5 دقیقه ایده‌آل ترین زمان برای آماده شدن قهوه است.

پس از سپری شدن زمان ذکر شده پیستون را به آرامی به سمت پایین فشار دهید تا قهوه از تفاله جدا شود. و بلافاصله قهوه را سرو نمایید و از نوشیدن آن لذت ببرید.

قهوه با فرنچ پرس

این قهوه اهتیاجی به شکر، شیر و کافی میت ندارد و حاوی طعم و آرومای بی نظیر قهوه میباشد.

پس با وسیله ای به نام فرنچ پرس میتوان یک قهوه کامل و ایده‌آل بدست آورد. این وسیله در عین سادگی بهترین کارایی برای درست کردن قهوه را دارد.

1 دیدگاه در “آموزش قهوه با فرنچ پرس

  1. ناشناس گفت:

    ممنون از آموزش خوب و جامع شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *